Au plecat neînvinşi de pe terenul liderului

40059061 1164276333713143 2873985011160186880 nFC Argeş continuă să rămână neînvinsă după primele patru etape disputate din această ediţie de campionat. Echipa noastră a plecat cu un punct de pe terenul liderului, după ce a încheiat nedecis, 1-1, derbiul acestei runde, cu Chindia Târgovişte.


După o primă repriză anostă, în care ocaziile de gol au lipsit cu desăvârşre la cele două porţi, jocul s-a mai animat după pauză. Gazdele au început mai bine partea secundă a întâlnirii şi au deschis scorul prin Cristi Cherchez. Atacantul dâmboviţean l-a învins pe Urteche cu un şut din interiorul careului, cu largul concurs al portarului nostru care a scăpat mingea printre mâini la şutul lui Cherchez. După primirea golului, piteştenii au ieşit la joc, iar ocaziile de gol la poarta dâmboviţenilor, chiar dacă nu au fost multe, au început să apară. Argeşenii au reuşit să restabilească egalitatea cu 20 de minute înainte de final. Buhăescu a primit o pasă de 40 de metri, l-a lobat direct din preluare pe Vătavu şi a trimis în plasă, din interiorul careului. Echipa noastră putea trece în avantaj un minut mai târziu, însă Buleică a trimis cu capul în transversală, din centrarea lui Năstăsie. Emil Săndoi, antrenorul echipei noastre a fost eliminat cu zece minute înainte de final pentru o greşeală stupidă. Tehnicianul echipei noastre nu şi-a dat seama că este foarte aproape de suprafaţa de joc şi a încercat să oprească mingea crezînd că aceasta urma să iasă afară, deşi balonul era în posesia lui Neguţ. Centralul Comănescu a oprit jocul şi i-a cerut lui Săndoi să meargă în tribune. S-a terminat 1-1, un rezultat meritat având în vedere modul în care s-au derulat ostilităţile. În urma acestei remize, Chindia a rămas în fotoliul de lider, cu cele 10 puncte acumulate în aceste 4 etape, în timp ce FC Argeş se menţine pe locul 4, cu 8 puncte strânse tot în 4 runde.

Top