Remiză albă pe o ploaie torenţială!

40848442 1170300046444105 4345411974654328832 nFC Argeş continuă să rămână neînvinsă şi după etapa a cincea a ligii secunde. Echipa noastră a remizat 0-0, în confruntarea din această seară, de pe propriul teren, cu ACS Energeticianul, una dintre formaţiile care au anunţat încă dinaintea începerii competiţiei că are ca obiectiv promovarea în prima ligă.

 

Disputa de pe stadionul din Trivale a fost una destul de echilibrată, cu ocazii de ambele părţi, chiar dacă acestea au putut fi numărate pe degetele de la o mână. După un început destul de timid, jocul s-a animat pe finalul primei reprize când ambele formaţii şi-au trecut în cont oportunităţi destul de clare de a marca. Buhăescu, Raul Costin, Neagu şi Vlad Rusu au greşit de puţin ţinta iar la pauză s-a intrat cu un scor alb. Imediat după revenirea de la cabine, pe stadionul Nicolae Dobrin a început o ploaie torenţială care i-a alungat pe cei peste 3.000 de spectatori prezenţi la stadion. Cei aflaţi la tribuna oficială au încercat să se adăpostească de apa care venea din toate părţile. Cel de-al doilea mitan a fost mai animat decât primul, însă şi de data aceasta, lipsa de inspiraţie în careul mic a făcut ca tabela să rămână intactă. Cea mai mare ocazie de gol a meciului i-a aparţinut lui Alin Buleică, însă mijlocaşul echipei noastre a trimis cu capul, direct în braţele portarului. Pe final, alb-violeţii puteau obţine cele 3 puncte puse în joc, însă Moldovan a scos de la rădăcina barei şutul lui Vasile Buhăescu. S-a terminat 0-0, rezultat care a mulţumit ambele tabere având în vedere condiţiile vitrege în care s-a disputat repriza secundă. În urma acestei remize albe, FC Argeş ocupă locul 8, cu 9 puncte adunate în 5 etape, în timp ce Energeticianul se menţine pe poziţia a 5-a cu 10 puncte. Următorul meci al echipei noastre va avea loc duminică, de la ora 19.30, când FC Argeş va întâlni în deplasare pe ASU Politehnica Timişoara.

Top